XRechnung ve ZUGFeRD nedir?

X-Rechnung resmi formattır. Yalnızca XML olarak mevcuttur ve elektronik faturanın Peppol* aracılığıyla gönderilmesini sağlar.

ZUGFeRD, hibrit bir elektronik fatura formatıdır. ZUGFeRD’nin iki bileşeni vardır: bir PDF dosyası ve gömülü bir XML dosyası. Forum elektronische Rechnung Deutschland (FeRD), küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve kamu yönetiminin e-fatura avantajlarından yararlanmasını sağlamak için ZUGFeRD adı altında tek tip bir veri formatı geliştirmiştir.

ZUGFeRD, yerleşik EDI ve endüstri standartlarının yerini almaz, bunları yapılandırılmış veri alışverişi için basit ve uygun maliyetli bir çözümle tamamlar. Bir ZUGFeRD faturası, fatura alıcısı tarafından otomatik olarak tanınabilir, yapılandırılmış veriler doğrudan muhasebe departmanına aktarılabilir. Format, insan tarafından okunabilir bir PDF ve yapılandırılmış verilere sahip makine tarafından okunabilir bir ekten oluşan karma bir fatura formatıdır.

“ZUGFeRD-invoice.xml”

PEPPOL Access Point ile Avrupa’daki şirketlere ve resmi kurumlara güvenli bir şekilde elektronik fatura gönderin.


XRechnung ve ZUGFeRD arasındaki farklar nelerdir ?

 • X-Rechnung, kamu hizmeti sağlayıcıları tarafından geliştirilmiştir ve Almanya’ya özeldir; ZUGFeRD ise daha uluslararasıdır ve ticarete odaklanır. Bunu bir usb ya da lightning plug gibi hayal edebilirsiniz, bu da sonuçta ikisinin de aynı şeyi yaptığı anlamına gelir ama biraz farklı formatlardır.
 • ZUGFeRD, yalnızca bir fatura makbuzu sunmak zorunda olan tüm kamu hizmeti sağlayıcıları için geçerlidir, ancak elbette bu makbuz alınır alınmaz tüm kamu hizmeti sağlayıcılarının ve tedarikçilerinin de bu fatura makbuzunu sunması beklenir.

MELASOFT SAP ÇÖZÜMÜ

 • Melasoft, elektronik faturalama veya mali düzenlemeler dahil olmaküzere küresel yasal gereksinimleri karşılaması gereken müşteriler için entegre bir SAP geliştirdi. Melasoft SAP Çözümü, bir XRechnung XML dosyası oluşturabilir ve Almanya’daki kamu yüklenicilerine gönderebilir.

 • Melasoft SAP çözümü, fatura verilerini çıkarır. Daha sonra gerekli XML formatına dönüştürülür ve alıcıya (kamu yüklenicisine) XML dosyası olarak gönderilir. Bu, PEPPOL (Pan-European Public Procurement Online)aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

 • Melasoft SAP Çözümü ile tamamen SAP içerisinden faturalarınızı yönetebilirsiniz.

BİR SONRAKİ ADIMINIZ…

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçin!

Teklif Al
E-Uyum Çözümleri
Türkiye
Avrupa
Almanya
Fransa
Macaristan
Polonya
Portekiz
Kazakistan
Mısır
 • +49 69 870 0953 40

 • +90 850 302 1038

 • Wolfsgangstraße 119 60318 Frankfurt am Main

 • Ataköy 7-8-9-10.Kısım Mah.
  Avrupa Office&Residence No:8-1 D:138 Bakırköy/İstanbul

Çözümlerimiz
Yazılım Geliştirme Çözümleri
Güvenlik Çözümleri
Hizmetler

© Melasoft Information Technologies