RTIR E-Fatura Nedir?

Macaristan Ekonomi Bakanlığı’nın 17 Ocak 2018 tarihinde onayladığı Gerçek Zamanlı Fatura Raporlama uygulaması (RTIR) 1 Temmuz 2018 tarihinde uygulanmaya başlamıştır. Vergi mükellefleri arasında düzenlenen, en az 100,000 HUF değerinde KDV tutarına sahip olan faturaları uygulama kapsamına girmektedir.

2018’den beri B2B faturalarını Macaristan Gerçek Zamanlı Fatura Raporlama (RTIR) sistemi üzerinden yapan işletmeler 2021’den itibaren B2C faturlarını da RTIR portalına kaydetmeleri gerekmektedir.

KDV tutarı 100,000 HUF ve üzeri faturaların 24 saat içinde Ulusal Vergi ve Gümrük İdaresi (National Tax and Customs Administration)’nın uygulaması olan HU-TA (Hungarian Tax Authority) sistemine elektronik ortamda iletilmesi gerekmektedir.

Ulusal Vergi ve Gümrük İdaresi (NTCA) B2C faturalar ile ilgili kapsayıcı düzenlemeler yapmıştır. Müşteriler ayrıca gönderilen satış faturalarını Online Fatura Sisteminden indirebileceklerdir.

Düzenlemenin gerekliliklerine uyulmaması durumunda fatura başına 500,000 HUF’a kadar cezai yaptırımlar uygulanabilir.

MELASOFT E-FATURA SAP ENTEGRASYONU

Melasoft SAP/ERP entegrasyonu ile faturaların web servis yardımıyla mevzuata uygun formattaki XML yapısı ile HU TA sistemine aktarımı yapılır. HU TA sistemi, gönderilen her bir fatura için yine XML formatında bildirimlerde bulunur.

MELASOFT RTIR E-FATURA ÇÖZÜMÜ

Melasoft SAP e-Fatura Çözümü ile RTIR sisteminin altyapı gereksinimleri ve Macaristan regülasyonları ile uyumlu fatura belgeleri hazırlayabilirsiniz.

Tamamen SAP içerisinden B2B ve B2C fatura süreçlerinizi yönetebilir,fatura belgesini otomatik şekilde oluşturabilir, yasal imzalama sürecini tamamlar, arşivleme süreçlerini otomatik olarak yapabilirsiniz.

RTIR E-Fatura uygulanmasında Melasoft olarak;

 • Muhasebe süreçlerinin gözden geçirilmesi ve e-Fatura Sistemi ile entegrasyon için hazırlık ve analiz

 • Değişim gerektiren alanların belirlenmesi: SAP sistemleri,zorunlu veri girişi(kalite ve eksiksizlik), sorumlular için politikalar ve prosedürlerin sağlanması

 • İç kontroller

 • SAP sistemlerinin e-Fatura Sistemi ile entegrasyonu

 • Kullanıcı Eğitimlerini sağlamaktayız

Next Steps…

If you want to learn more about our services and solutions, contact us now!

Get Offer
E-Uyum Çözümleri
Türkiye
Avrupa
Almanya
Fransa
Macaristan
Polonya
Portekiz
Kazakistan
Mısır
 • +49 69 870 0953 40

 • +90 850 302 1038

 • Wolfsgangstraße 119 60318 Frankfurt am Main

 • Ataköy 7-8-9-10.Kısım Mah.
  Avrupa Office&Residence No:8-1 D:138 Bakırköy/İstanbul

Çözümlerimiz
Yazılım Geliştirme Çözümleri
Güvenlik Çözümleri
Hizmetler

© Melasoft Information Technologies