E-Cüzdan

E-Cüzdan Nedir?

E-Cüzdan, alıcı ve satıcı arasında mal ve hizmetler için dijital para birimlerini takas eden ve elektronik işlemler yapmasına olanak tanıyan bilgisayar ya da akıllı telefon gibi bir elektronik cihaz, çevrimiçi hizmet veya yazılım programıdır.

Herhangi bir işlemden önce e-cüzdana para yatırılabilir. Bununla birlikte, kişinin banka hesabı da e-cüzdana bağlanabilir. Kullanıcılar ehliyetlerini ve kimlik belgelerini de e-cüzdanda saklayabilir.

E-Cüzdan Teknolojisi

E-Cüzdan hem bir yazılım hem de bilgi bileşenine sahiptir. Bilgi bileşeni temelde kullanıcı girdisi bilgilerinin bir veri tabanıdır. Bu bilgiler, gönderim adresiniz, fatura adresiniz, ödeme yöntemleriniz (kredi kartı numaraları, son kullanma tarihleri ve güvenlik numaraları dahil) ve diğer bilgilerden oluşur. Bu bağlamda e-cüzdan yazılımı, kişisel bilgilerin korunması ve işlemin gerçekleşmesi için gerekli şifrelemeyi sağlar.

E-cüzdan sistemleri, perakende satıcılar arasında mobil ödeme sistemleri ve e-cüzdan uygulamaları biçiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, M-PESA mobil ödeme sistemi Kenya ve Tanzanya’da yaygın olarak kullanılırken, MasterCard PayPass uygulaması ABD ve dünya çapında bir dizi satıcı tarafından benimsenmiştir. Özellikle Asya kıtasında tüketiciler arasında e-cüzdan kullanımında büyük bir artış göze çarpmaktadır. Bu bağlamda her beş tüketiciden biri e-cüzdan kullanırken, bu geçen seneye göre iki kat artış anlamına geliyor.

İnternetten Satın Alınan Mal ve Hizmetler İçin Ödemeler

Müşteri tarafından kullanılan e-cüzdan minimum kurulum gerektirir ve kullanımı görece kolaydır. Yazılım yüklendikten sonra, kullanıcı ilgili bilgileri girer. Böylece e-cüzdan artık kullanıma hazırdır. E-cüzdan yazılımı, kullanıcı bilgilerini çevrimiçi biçimde otomatik olarak girme yeteneğine sahiptir. Öyle ki, çoğu e-cüzdan, yazılım doldurabileceği bir formu tanıdığında sizi uyarır. Formu otomatik olarak doldurmayı seçerseniz, kullanıcıdan bir şifre girmesi istenecektir. Şifre sayesinde, yetkisiz kullanıcıların belirli bir bilgisayarda depolanan kişisel bilgileri görüntülemesi engellenmiş olur.

E-Cüzdan Nasıl Çalışır?

E-cüzdanlar tüketicilere ücretsiz olarak sunulur. Kullanması oldukça kolaydır. Örneğin, bir tüketici, sunucu tarafı e-cüzdanları idare etmek üzere kurulmuş bir satıcı sitesinde bir satın alma işlemi yaptığında, adını, ödeme ve gönderim bilgilerini satıcının kendi formuna yazarlar. Satın alma işleminin sonunda, tüketiciden gelecekteki satın alımlar için bir kullanıcı adı ve şifre girerek kendi seçtiği bir cüzdana kaydolması istenir. Bununla beraber, kullanıcılar isterlerse ayrıca bir cüzdan satıcısının sitesinden cüzdan satın alabilir.

E-Ticaret Siteleri İçin E-Cüzdan Avantajları

  • Çevrimiçi alışveriş yapanların yüzde yirmi beşinden fazlası, form doldurma konusundaki çekincelerinden ötürü sipariş vermekten vazgeçiyorlar. E-cüzdan, kullanıcılara bilgilerini güvenli ve doğru bir şekilde aktarma seçeneği sunarak bu sorunu ortadan kaldırır. İşlemleri tamamlamaya yönelik bu basitleştirilmiş yaklaşım, daha iyi kullanılabilirlik ve sonuç olarak müşteri için daha fazla fayda sağlar.

  • Melasoft e-Cüzdan Hizmeti ile e-ticaret sitelerinde güvenli ve hızlı bir biçimde alışveriş yaparken, kişisel bilgileriniz de şifreleme yazılımımız sayesinde korunur.

BİR SONRAKİ ADIMINIZ…

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçin!

Teklif Al
E-Uyum Çözümleri
Türkiye
Avrupa
Almanya
Fransa
Macaristan
Polonya
Portekiz
Kazakistan
Mısır
  • +49 69 870 0953 40

  • +90 850 302 1038

  • Wolfsgangstraße 119 60318 Frankfurt am Main

  • Ataköy 7-8-9-10.Kısım Mah.
    Avrupa Office&Residence No:8-1 D:138 Bakırköy/İstanbul

Çözümlerimiz
Yazılım Geliştirme Çözümleri
Güvenlik Çözümleri
Hizmetler

© Melasoft Information Technologies